سایز بندی کاپ سوتین

25450

سایز بندی کاپ سوتین در زمینه تولید سوتین کاری بسیار تخصصی است. تنها برندهای معدودی در تولید سوتین تناسب بین کاپ و سایز سینه را رعایت می‌کنند. این کم کاری در زمینه تولید سوتین استاندارد می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و آسیب به بدن بانوان شود. اندازه گیری سایز سینه به صورت دقیق و اصولی چندان هم مشکل نیست. اما جای تعجب دارد، که متاسفانه تعداد زیادی از بانوان اطلاع دقیقی از سایز سینه خود ندارند. بر طبق آمار، حدود ۸۰% خانم ها از سوتین هایی با اندازه های نامناسب استفاده می‌کنند. از آنجایی که پوشیدن اندازه ی نامناسب سوتین در طولانی مدت باعث آسیب به بافت پستان شده و یکی از علل سرطان پستان می‌باشد. اگر شما از نحوه ی صحیح انتخاب سایز مناسب برای خود آگاهی کافی ندارید با ما همراه باشید تا به بهترین اندازه برای خود دست یابید.

آیا می‌دانید، بستن سینه بند از ایجاد قوز و دردهای شانه و کمر در بلند مدت جلوگیری می‌کند.

سایز بندی  کاپ سوتین
کاپ سوتین باید خیلی صاف و راحت در سوتین باشد تا سینه بدون هیچ فشاری در آن جای بگیرد.

منظور از کاپ سوتین و سینه چیست

کاپ به قسمت جای سینه در سوتین گفته می‌شود که سینه در آن قرار می‌گیرد. جنس آن با توجه به نوع سوتین متفاوت است. ممکن است، یک لایه پارچه نازک و یا یک اسفنج فرم دار برجسته باشد. کاپ بندی هیچ ارتباطی به اندازه دور کمر و زیر سینه ندارد. کمااینکه در برخی از شرایط کاپ سینه مناسب فرد است، اما زیر سینه مناسب نیست یا برعکس. اگر در انتخاب انواع سوتین مانند سایز بندی سوتین اسفنجی به کاپ بندی آن دقت نکنید، سوتین استانداردی انتخاب نخواهید کرد. اندازه کاپ در گذر زمان می‌تواند تغییر کند. اما متاسفانه برخی از افراد به صرف اینکه هنوز اندازه دور سینه سوتین برایشان مناسب نیست، به کاپ سوتین اهمیتی نمی‌دهند. اگر به فکر سلامتی خود در بلند مدت هستید، بهتر است از لباس زیرهای استاندارد استفاده کنید.

منظور از کاپ سوتین و سینه چیست

کاپ بزرگ می‌تواند باعث افتادگی و خراب شدن فرم سینه در بانوان شود.

انواع سایز کاپ سوتین a b c d

حروفی که برای بیان اندازه سایز بندی کاپ سوتین استفاده می‌شود، به صورت استاندارد عبارت اند از: کاپ سوتین A: این کاپ برای بانوانی مناسب است که دور کمرشان نسب به سایز سینه یک سایز بزرگتر است. این حالت در سوتین‌های غیر استاندارد مصداق افرادی است که همیشه کاپ سوتینشان شل و وارفته است. کاپ سوتین B: این کاپ با عنوان کاپ نرمال نیز شناخته می‌شود. در این اندازه، سایز سینه و سایز دور کمر با هم متناسب است.

انواع سایز کاپ سوتین a b c d
سایز کاپ و سایز سوتین دو معقوله جدا از هم هستند.

کاپ سوتین C: این کاپ برای بانوانی مصطلح است، که سایز سینه آنها نسبت به سایر دور کمرشان یک سایز بزرگتر است. برای مثال سایز سوتین و سینه ۷۰ و ۷۵ و ۸۰ با دور کمر ۷۰ در محدوده کاپ C است. افردی این کاپ مناسبشان است هنگامی که سوتین‌های غیر استاندارد می‌بندند، دور کمرشان مناسب است اما در قسمت کاپ سینه از قسمت کاسه سینه بیرون می‌زند. کاپ سوتین D: یادآور همان سایز معروف ۸۵ است. این کاپ مناسب بانوانی است که سایز سینه شان نسبت به دور کمرشان دو سایز بزرگتر می‌باشد.

سایز سوتین و سینه 70 و 75 و 80

آیا می‌دانید، پوشیدن سینه بند مناسب شانس ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد.

نحوه اندازه گیری سایز سینه

گام اول برای اندازه گیری سایز سینه

برای اندازه گیری سایز سینه باید سه گام بردارید. بله درست متوجه شدید با برداشتن سه گام ساده سایز سوتین خودتان را پیدا کنید. در ابتدا تمام لباس خود را در آورید یا در نهایت یک سوتین نخی ساده بدون هیچ گونه پوششی در قسمت سینه بپوشید. ( از روی لباس اندازه گیری سایز دقیق به دست نمی‌آید.) اولین قسمتی که باید اندازه بگیرید، قسمت زیر سینه که اصطلاحا به آن دور کمر نیز می‌گویند. روبروی آیینه بیاستید متر را از پشت خود رد کنید به طور دقیق در قسمت زیر سینه خود بگذارید.

سایز بندی سوتین اسفنجی
گام اول اندازه گیری زیر سینه است.

متر را در قسمت زیر سینه موازی با زمین بچرخانید. این چرخش را تا رسیدن متر به قسمت زیر بغل و به عبارتی پهلو ادامه دهید. حالا سانتی متر دقیقا موازی با سینه و در قسمت پهلویی قرار دارد. اندازه ای که روی سانتی متر وجود دارد را یادداشت کنید. نکته مهم در یادداشت اندازه این است، که باید کوچکترین اندازه ای را که سانتی متر نشان می‌دهد یادداشت کنید. حتی می‌توانید یک سانت از اندازه کم کنید. اما به هیچ وجه به اندازه اضافه نکرده و یا اینکه سانتی متر را شل نگیرید.

کاپ بندی بسیار مهم است و با خواندن مطالب، به طور تقریبی هر شخصی می‌تواند تشخیص دهد که کدام کاپ برایش مناسب است.

گام دوم برای اندازه گیری سایز سینه

برای اندازه گیری سایز سوتین در گام دوم باید اندازه ی قسمت بالای سینه را بدست آورید. دقت کنید برای این کار شما باید سینه را به سه قسمت تقسیم کنید که عبارت اند از: قسمت زیر سینه یا همان دور کمر، قسمت وسط یا برجستگی سینه، قسمت بالای سینه.

سوتین استاندارد
محاسبه سایز سینه با سانتی متر

در گام دوم قسمت بالای سینه را اندازه گیری کنید. برای این کار، متر را تا قسمت زیر بغل بالا ببرید. با چسباندن متر به زیر بغل می‌توانید به راحتی بالای سینه را پیدا کنید. سانتی متر را دور تا دور بالای سینه قرار دهید. باز هم بر این نکته تاکید می‌کنم، که سانتی متر را شل نگه ندارید و علاوه بر آن کوچکترین مقدار را یادداشت کنید.

سایز بندی سوتین
انتخاب سینه بند مناسب برای سلامتی ضروری است

لباسی که برای اندازه گیری می‌پوشید باید یک سوتین بدون کاپ نخی باشد.

گام سوم برای اندازه گیری سایز سینه

برای تکمیل اندازه گیری سایز سینه، گام سوم اندازه گیری کاپ است. همانطور که در قسمت اول توضیح داده شد، کاپ به قسمت برجسته سینه بند گفته می‌شود. (به آن کاسه سوتین نیز گفته می‌شود.) کاپ بندی در سوتین از A شروع می‌شود و با توجه به تناسبی که بین سایز سینه و دور کمر وجود دارد شامل اندازه های دیگر نیز است. (B, C, D, …)

سایز سوتین 75
اندازه گیری صحیح سایز سینه

در ابتدا باید قسمت مرکزی سینه را برای اندازه گیری کاپ پیدا کنید. قسمت مرکزی و در واقع قسمت کاسه سینه بند، دقیقا از روی برجستگی سینه عبور می‌کند. سانتی متر را روی برجسته ترین قسمت سینه قرار داده و دور بدن برچرخانید. سپس سانتی متر را دقیقا موازی با بدن در قسمت پهلو قرار داده و اندازه بدست آمده را به صورت دقیق یادداشت کنید.

کاپ سوتین
اندازه گیری سینه در کمتر از ۵ دقیقه انجام می شود

برای خرید انواع لباس زیر با بهترین قیمت به NCLEBAS.IR مراجعه کنید.

نحوه اندازه گیری سینه با ۳ عدد بالا

همانطور که متوجه شدید، طی سه مرحله بالا سه عدد به دست آوردیم. این ۳ عدد عبارت اند از: ۱-اندازه زیر سینه، ۲- اندازه بالای سینه و ۳- اندازه کاپ

کنترل سایز سینه با بستن سوتین مناسب از بلوغ

در ابتدا اندازه زیر سینه ( اگر عددتان اعشاری بود به نزدیک ترین عدد گرد کنید، برای مثال اندازه ۸۰/۳ را به ۸۰ گرد کنید) و اندازه بالای سینه را با هم جمع کنید. ( می‌خواهیم میانگین این دو قسمت را بگیریم تا محیط کلی قفسه سینه مشخص شود.) سپس حاصل جمع را تقسیم بر دو می‌کنیم. در اینجا یک عدد به دست می‌آید. به این مثال توجه کنید: اندازه زیر سینه، ۹۰ سانتی متر است. اندازه بالای سینه ۸۰ سانتی متر است. حاصل جمع ۸۰ + ۹۰ = ۱۷۰ سانتی متر این اندازه را تقسیم بر ۲ می‌کنیم تا اندازه دور سینه نشان داده شود. در برخی شرایط ممکن است اندازه زیر سینه اعشاری باشد مثلا ۹۰/۵ در این شرایط به همان صورت جمع کنید در مثال بالا نتیجه در این شرایط ۱۷۰/۵ می‌شود.

کاپ سینه
راهنمای اندازه گیری سایز سینه

بعد از بدست آوردن محیط سینه که حاصل میانگین بالا و پایین سینه است. حالا باید این عدد را با توجه به اعشاری یا صحیح بودن آن با یک مقدار جمع ببندید. اگر عددی که بدست آورید صحیح است، (۸۵ سانتی متر) آن را با ۱۰/۲ سانتی متر جمع کنید. (۷۰ + ۱۰/۲ = ۹۵/۲) اگر عدد بدست آمده اعشاری است، آن را با ۱۲/۷ جمع کنید. (۸۵/۵ + ۱۲/۷ = ۹۸/۲) این عدد سایز سینه یا محیط سینه محسوب می‌شود.

دقت داشته باشید که اگر اندازه ها را با استاندارد و مقیاس بین الملی به دست آورید در انتخاب سوتین راحت تر خواهید بود

حالا این عدد بدست آمده را باید از اندازه کاپ سینه کم کنید، و عدد حاصله را در جدول زیر پیدا کنید تا سایز سینه بند شما مشخص شود. به مثال توجه کنید: سایز محیط سینه در اینجا برابر با ۹۵/۲ است و اندازه دور کاپ ۹۳/۲ است در اینجا حاصل تفریق این دو عدد مساوی با ۲ می‌شود به جدول زیر توجه کنید. (۹۵/۲ – ۹۳/۲ = ۲)

کاپ سوتین چیست
کاپ مناسب شما چیست؟

اگر بخواهید اندازه بدست آمده خود را به اینج تبدیل کنید باید بدانید هر ۱ اینج برابر با ۲٫۵ سانتی متر است. در جدول زیر ارقام هم به صورت اینچ و هم به صورت سانتی متر نشان داده شده اند. با توجه با توضیحات بالا اندازه سوتین شما به سانتی متر ۹۵/۲ و اندازه کاپ شما ۲ است. یادتان باشد بر روی برندهای معتبر این اندازه به اینچ و کاپ هم با حروف انگلیسی نشان داده می‌شود که در این صورت سایز سوتین شما به صورت تقریبی اینگونه نوشته می شود: ۳۸A

جدول تشخیص کاپ

سایز بندی سینه

با توجه به جدول می‌توانید سایز کاپ خود را اندازه گیری کنید.

نشانه های نادرست سایز سوتین

۱) بندهای پشتی سوتین به پشت شما فشار می‌آورند

اگر بندهای پشتی سوتین شما به درون بدنتان فرو می‌روند و باعث ظاهر شدن توده های چربی برجسته می‌شوند و یا علامت قرمز رنگ بر روی پوست شما بر جا می‌گذارند، این سوتین برای شما بسیار تنگ است و شما باید اندازه ی بند را بزرگتر کنید.

۲) می‌توانید بندهای پشتی سوتین را بیش از ۵ سانتیمتر از پشتتان دور کنید

در صورتی که بندهای پشتی سوتین را بکشید و این فاصله (فاصله بند تا پشت بدن) بیش از ۵ سانتیمتر شود سوتین شما خیلی شل است و باید بند را جمع تر کنید.

سایز های سوتین

۳) بندهای سوتین به شانه هایتان فشار می‌آورند

شاید این مسئله سخت ترین بخش برای درک اندازه مناسب سوتین باشد. بندهای پشتی سوتین مسئول تحمل ۸۰% پشتیبانی از سینه های شما هستند و بندهای شانه ای تنها ۲۰% این مسئولیت را برعهده دارند. اگر بندهای شانه ای به درون شانه هایتان فرو می‌روند، فشار زیادی بر بندهای شانه‌ای قرار گرفته‌اند و این نشان دهنده‌ی شل بودن بند پشتی سوتین می‌باشد که باید تنگ تر شود و در واقع باید بین این دو بند تناسب ۸۰ به ۲۰ برقرار باشد.

۴) بند پشتی سوتین در موازات زمین نیست

در صورتی که بند پشتی سوتین موازی با زمین نیست و حالت انحنا به خود گرفته است باید درست شود و موازی زمین قرار بگیرد.

۵) دو انگشت فاصله

در صورتی که بیش از دو انگشت بین بند پشتی سوتین و بدن شما فاصله وجود داشته باشد نیاز به تنگ تر کردن بند دارید تا فقط دو انگشت فاصله وجود داشته باشد و اگر فاصله کمتر از دو انگشت است باید گشادتر شود.

سوتین سایز 70
سایز سوتین خود را به صورت دقیق بدانید

۶) بند پشتی به صورت مسطح پشت شما قرار نمی‌گیرد

وقتی سوتین را می‌پوشید اگر بین بند پشتی و پشت شما فاصله باشد باید بند را تنگ تر کنید. گرچه بندهای پشتی سوتین مهمترین بخش عملکردی سینه بندها هست ولی به این نکته هم باید توجه کنید که هرچه اندازه بند را کوچک تر یا بزرگتر کنید باید اقدامی برعکس آن را برای اندازه‌ی گودی سوتین انجام دهید تا تناسب کلی سینه بند مناسب باشد.

۷) دوخت زیر گودی

گودی سوتین باید تمام سینه را در بر بگیرد و دوخت زیر گودی باید بر روی قفسه سینه قرار بگیرد و اگر این دوخت بر روی بافت سینه قرار بگیرد به معنی کوچک بودن گودی سوتین است.

۸) سیخونک زدن در ناحیه بازو

اگر دوخت زیر سوتین در ناحیه نزدیک بازو به شما فشار می‌آورد و باعث احساس ضربه به بازوهای شما می‌شود، اندازه ی گودی سوتین کوچک است و باید سایز بزرگتری انتخاب کنید.

سوتین 85
سایزبندی سوتین در برندهای مختلف کمی متفاوت است.

۹) همسطح نبودن دوخت زیرین

اگر دوخت زیر گودی سوتین بر روی قفسه سینه شما به صورت همسطح قرار نمی‌گرید، این بار نیز سایز کوچکی را انتخاب کرده‌اید.

۱۰) چروک شدن گودی

اگر از سو-تین های پارچه ای (غیر ابری) استفاده می‌کنید و قسمت بالایی سوتین بخشی بیشتر از سینه های شما را می‌پوشانند این سوتین برای شما بزرگ است و باید سایز گودی را کوچکتر انتخاب کنید.

۱۱) برجسته شدن بافت سینه

در صورتی که سینه هایتان به صورت برجسته از بالا و اطراف سوتین بیرون می‌زند نیز سایز کوچکی را انتخاب کرده اید. بازهم تاکید می‌کنیم که اندازه‌ی گودی باید تمام بافت پستان را در بر گیرد و تنگ یا گشاد نباشد.

انواع کاپ سوتین
در برندهای معدودی تناسب کاپ و سایز رعایت می‌شود.

۱۲) محل اتصال دو گودی سوتین

اگر بین پارچه ی بین دو گودی سوتین و بدنتان می‌توانید انگشتتان را قرار دهید، سایز گودی را باید بزرگتر انتخاب کنید چرا که کوچک بودن اندازه ی گودی باعث کشیده شدن محل اتصال دو گودی شده و آن را از بدن شما دورتر می‌کند.
هنگام انتخاب سوتین مناسب همیشه به خاطر داشته باشید که تعداد بسیار کمی از خانم ها هستند که سینه هایشان دقیقا به یک اندازه اند بنابراین همیشه اندازه ی گودی سوتین را با سینه ی بزرگتر تنظیم کنید. ثانیا یکی از راه های کمکی برای اینکه بدانید سایز مناسبی را انتخاب کرده اید پوشیدن یک تی شرت تنگ می‌باشد. اینکار شما را قادر می‌سازد انتخاب مناسب تری داشته باشید و ایرادها را بهتر ببینید.

۱۳) بندها از روی شانه سر می‌خورند

اگر بندها از روی شانه هایتان سر می‌خورند بسیار شل هستند. اگر قابلیت تنظیم دارند کشش آنها را بیشتر کنید.

۱۴) فاصله دو انگشت

نباید فاصله ای بیشتر از دو انگشت بین بندهای شانه ای و شانه هایتان وجود داشته باشد.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده سایز کاپ در بیشتر بانوان کشور ایران و کشور ترکیه نرمال و B است.

سوتین استاندارد

سایز بندی کاپ سوتین برای برخی از افراد موضوعی بسیار ساده و بی ارزش به نظر می‌آید. اما معقوله کاپ در سوتین یک علم مهم و دقیق در صنعت تولید پوشاک است. اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که تا امروز هیچ وقت به کاپ سوتین خود دقت نداشته اید و سینه بند را صرفا با اندازه دور کمر انتخاب کرده اید؛ باید بدانید که خود را در معرض مشکلات پستان قرار داده اید. متاسفانه مشکلات پستان هرگز خود را در کوتاه مدت نشان نمی‌دهد. به همین جهت است که افراد زیادی به نکات مهم در رسیدگی به پستان بی توجه اند. افتادگی، درد پستان، دفرمه شدن سینه تنها پاره ای از مشکلاتی است، که یک فرد در بلند مدت به آن دچار می‌شود. بنابراین با رعایت نکات هر چند کوچک اما بسیار مهم در حفظ سلامتی جسمانی خود کوشا باشید.

مطلب پیشنهادی: زیبا ترین مدل لباس شب

اشتراک گذاری مطلب با دوستانتان

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید