عفونت های زنانه یا عفونت های واژن را بیشتر بشناسیم و نشانه های آن را بدانیم.

1826

عفونت های زنانه جز عفونت هایی است، که تمام دختران و بانوان در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند. علایمی مانند سوزش، خارش، و بوی نامطبوع از نشانه های عفونت های زنانه است. عفونت هایی که در ناحیه واژن به وجود می آیند، به راحتی قابل درمان هستند. علاوه بر داروهای شیمیایی در طب سنتی نیز برای عفونت های زنانه درمان هایی وجود دارد. اما با این وجود اگر به این عفونت های کوچک رسیدگی درستی نشود، می تواند در بعد گسترده خود خطر ناباوری را براب یک خانم به همراه داشته باشند.

درمان عفونت واژن در طب سنتی
شایع ترین علایم عفونت واژن بوی نامطبوع واژن است.

مطلب پیشنهادی: خرید لباس خواب بسیار زیبا و بروز از Nclebas.ir

عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن یک نوع عفونت رایج در زنان و دختران است. بوی نا خوشایند می تواند از اولین نشانه های به وجود آمدن این بیماری در زنان باشد. سوزش در مجاری ادارای، خارش دستگاه تناسلی و احساس ادرار از علایم شایع بعدی هستند. در مواردی هم این عفونت ها بدون هیچ گونه نشانه ای در بدن تشکیل می شوند، و بعد از طی دوره نهفتگی در شرایط بدتر خودشان را نشان می دهند. اینکه به کدام نوع عفونت گرفتار هستید را خودتان نه، بلکه پزشک متخصص زنان باید تشخیص دهد. درمان های پیشنهادی برای درمان نیز در مراحل ابتدایی راحت و سریع العمل است. اما اگر رسیدگی درستی به این مشکل رایج زنانه نشوند، احتمال تبدیل یک عفونت ساده به بیماری های بدتری نیز وجود دارد.

عکس انواع عفونت واژن
علل و عوامل عفونت واژینال در بانوان متفاوت است

مطلب پیشنهادی: رفع بوی بد دستگاه تناسلی زنان

عفونت های جنسی و عفونت های غیر جنسی

عفونت های واژینال را می توان در دو دسته عفونت های جنسی و عفونت های غیر جنسی دسته بندی کرد. منظور از عفونت های جنسی آنهایی هستند که بعد از رابطه جنسی از مرد به زن منتقل می شوند. و منظور از عفونت های غیر جنسی آنهایی هستند که ممکن است در اثر حساسسیت به برخی مواد شیمیایی و موضوعات مشابه در دختران و بانوان تشکیل شود.

عفونت های غیر جنسی

۱- عفونت های قارچی و ۲- عفونت های باکتریایی جز عفونت های شایع غیر جنسی در زنان محسوب می شوند. به ترتیب مورد اول توسط یک گونه قارچی به وجود می آیند. این قارچ ها به طور طبیعی در واژن وجود دارند و مشکل آفرین هم نیستند اما گاهی به دلیل گرمی بیش از حد محیط واژن زیاد شده و تبدیل به عفونت می شوند. مورد دوم زمانی رخ می دهد که تعداد طبیعی باکتری به نام لاکنوباسیل در واژن کم شود. در این حالت بیماری واژینور باکتریال در واژن به وجود می آید. مهمترین نشانه این عفونت ترشحات سفید غلیط لغزنده از واژن است.

عفونت های جنسی

۱-تریکوموناس و ۲- کلامیدیا جز عفونت های شایع جنسی در بانوان هستند. اولین مورد از طریق انتقال یک انگل از راه جنسی به زن در واژن به وجود می آید. سوزش، ترشحات زرد مایل به سبز، بوی نامطبوع و تورم در ناحیه دستگاه تناسلی از نشانه های شایع عفونت تریکوموناس است. دومین مورد نیز از طریق مقاربت جنسی به زنان منتقل می شود. در نوع خود بیماری خطرناکی است، و در طولانی مدت ایجاد ناباروری نیز می کند. می تواند بدون هیچ نشانه ای در بدن به وجود بیایید. از علایمی که در برخی موارد خود را نشان می دهد، خونریزی خفیف پس از رابطه جنسی و تورم در دستگاه تناسلی است.

عفونت واژن چه نشانه هایی دارد
راه های درمان عفونت واژن متفاوت است.

مطلب پیشنهادی: چگونه لباس زیر را شستوشو دهیم؟

درمان عفونت های زنانه چیست؟

برای درمان عفونت های زنانه راه های سنتی و غیر سنتی متعددی وجود دارد. اما مهمترین نکته قبل از هرگونه اقدذامی این است که بدانید، به کدام نوع عفونت واژن گرفتار شده اید. یادتان باشد اگر سر خود روش های مختلف را با هم ترکیب کرده و به فکر درمان خود باشید، ممکن است اوضاع را وخیم تر کنید. پس اول مراجعه به پزشک و بعد از آن درمان.

راه های سنتی رفع عفونت زنانه

راه های سنتی که در طب سنتی برای درمان عفونت واژینال معرفی شده است، شامل انواع پمادهای گیاهی و مواد خوراکی است. عسل اولین معجزه طبیعت برای رفع عفونت است. سیر نیز برای رفع عفونت بسیار توصیه می شود، هم به صورت خوراکی و هم به صورتی که در واژن قرار گیرد. بخار انبرنسا نیز برای دفع عفونت در طب سنتی بسیار مورد استفاده بوده است. از این دست معجون های گیاهی به فراوانی در کتن طب سنتی وجود دارد، می توانید با مطالعه بیشتر در باره این موارد ببشتر بدانید.

راه های پزشکی رفع عفونت زنانه

راه های پزشکی در بیشتر مواقع مطمین ترین راه برای حل یک مشکل است. اگر دچار عفونت های واژن شده اید، عاقلانه ترین راه برای شما قبل از هر اقدام دیگری مراجعه به یک متخصصان زنان است. با انجام یک سری آزمایش های مختصر نوع عفونت شما شناسایی می شودو سپس با یک نسخه کوچک تمام مشکلات زنانگی ریشه کن خواهد شد. اینکه از ابتدا بدانید با چه چیزی روبه رو هستید راه درمان را برایتان روشن تر خواهد کرد. درمان های پزشکی شامل قرص های آنتی بیوتیک و یک سری پمادهای ضد التهاب می باشد.

پماد عفونت واژن
عفونت واژن یکی از شایع ترین عفونت در زنان است.

مطلب پیشنهادی: فواید پوشیدن شورت در زنان و مردان

عوارض جبران ناپذیر عفونت واژن

اگر برای عفونتهای واژینال به موقع اقدام نکنید، عوارض جبران ناپزیری برایتان به همراخ خواهد داشت. این عوارض در بدترین حالت ناباوری است . در خانم های باردار خطر سقط جنین نیز وجود دارد. بیماری های التهابی در لگن نیز از عوارض جبران ناپذیر درمان نشدن عفونت های زنانه می باشد. علاوه بر تمامی این موارد هنگامی که واژن دچار یک عفونت بسیار مختصر هم که باشد، بعد از رابطه جنسی احتمال بروز بیماری های مقاربتی دیگر را بسیار بالا می برد.

مطلب پیشنهادی: برای خرید انواع لباس زیر زنانه و مردانه کلیک کنید.

اشتراک گذاری مطلب با دوستانتان

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید